אימון הווייתי  |  אימון הווייתי (אונטולוגי)

אונטולוגיה מה היא?

סוגיית היש – אברהם צבי בראון

 

אונטולוגיה היא תורת היש  והוויה היא מי אני בסיטואציה (או באינטרקציה עם העולם),

 

על מנת לא להשאר במישור הפשוט והסתום של המילים הלכתי למקורות לחפש הסבר קצת יותר מעמיק.

להלן ההגדרות שמצאתי ואותן אני מאמץ כ"שטיח" עליו נבנה מודל האימון האונטולוגי אותו למדתי בבית הספר למצוינות באימון Emotion. המקור העקרי בו התעמקתי וגם מצאתי פרוט מספק מבחינתי היה ספרו של פרופ' אברהם צבי בראון – סוגיית היש.

 

בשם "אונטולוגיה" מקובל כיום לכנות תחום מתחומי הדיון הפילוסופי המרכזיים שנמנים עמהם גם תורת ההכרה, הלוגיקה, האתיקה, האסטתיקה וכיוצא בזה.

מספר לנו המילון כי המונח "אונטולוגיה" בא אלינו במישרין מן הלאטינית ששאבה אותו מהיוונית. הריהו צירוף של שתי תיבות שהאחת נגזרה מן הפועל "היה" ואילו חברתה מקורה בצורה שביוונית נודעו לה משמעים רבים, כגון מילה ודיבור, מחשבה ושיקול שכלי וכיו'ב. על פי אטימולוגיה (גזרון= מקורן של מילים ופירושן המקורי) זו אמור המונח "אונטולוגיה" לציין דיון שיטתי על היש או על מה שישנו, ובקיצור - 

תורת היש. אין מניעה שנכנה את תחומה של האונטולוגיה "תורת המציאות" או "תורת הקיום"

            על פי כריסטיאן וולף (Wolff), אונטולוגיה משמש לזיהויו של אחד מענפי הפילוסופיה בדרך הבאה.

לאחר שאימץ את החלוקה האריסטוטלית של הפילוסופיה לעיונית ומעשית מצא את זו העיונית מתחלקת למטאפיסיקה כללית וספציפית. מן הסתם , כדי להטעים הבחנה זו בין חלקים שונים של המטאפיסיקה ולהבליט את מעמדה של המטאפיסיקה הכללית, כינה את זו בשם מיוחד- "אונטולוגיה".

 

אם נרד מאולימפוס הפילוסופיה  וננסה לפשט מעט את ההגדרות , הרי הגדרתה של ה"אונטולוגיה"  ברמה הישומית , על פי אימושין, נשענת על שלוש מעגלים:

 

מציאות, שפה והוויה.

 

בשפה האונטולוגית עולה ונחקרת שאלה בסיסית והיא: האם המציאות כפי שאנו תופסים אותה היא ממשית וקיימת או שמא היא מוגבלת על ידי התפיסה שלנו להגדיר אותה ואת הקיום בה. הנחת היסוד בשפה האונטולוגית היא כי הכול מופיע בשפה אותה אנו יוצרים ומדברים.
 

מציאות , מציאות יכול להיות גם המקבילה ל"יש" או "לכול מה שקיים" ובמימד אחר להתפרש על ידי מימד הזמן . עבר, הווה ועתיד. קיים הבדל אונטולוגי בין העבר והעתיד. העבר מוגדר כ"סגור", כתחום העובדות המוגמרות שאין עוד סיכוי שתחול בהן תמורה כלשהי.

 ואילו העתיד מצטייר כ"פתוח" כתחום האפשרויות שטרם נתממשו. חלק העובדות שיתתמשו בעתיד, תלויים באדם או בחברה ופעילותם בנקודת הזמן העכשוית הקרוייה הווה. פעילות או התבוננות זו שלנו בהווה  תשפיע על התממשותם של מושאי ההתבוננות בעתיד.

 

שפה, ברקלי מבחין (בספרו , עקרוני הדעת של האדם) בשלושה סוגים גדולים של מושגים .

א.      מושגים המוטבעים בפועל בחושינו – אלה שמקובל לכנותם מושגי תחושה כגון: צבעים, קולות, ריחות, טעמים אבל גם אבנים , עצים, שולחנות , בתים וכדומה.

ב.      מושגים הנתפסים על דרך ההתבוננות בפעילותיה של הרוח כגון: רצייה, חשיבה, זכירה, היסק, שיפוט וכן שמחה, אהבה, רוגז וכדומה.

ג.        מושגים הנוצרים על ידי כוח הדמיון והזיכרון שענינם להרכיב, ולחלק או לשמר ולהציג שוב ושוב את המושגים מן הסוגים א' וב'.

 

גם כאן אם ננסה לפשט את המושגים המגיעים מהרמה הפילוסופית ניתן לומר: מאחר וערוץ התקשורת העיקרי בין בני האדם הינו הדיבור (בנוסף לשפת הגוף ואינפורמציה חושית ואל חושית אחרת ), יהיה נבון לברר ככול הניתן את המושגים בהם אנחנו משתמשים בתקשורת המילולית.

 לדוגמא: אם אומר לך ש"היה לי יום קשה". אין לי כול ודאות שתבין מה בעצם רציתי לספר לך. בהנחה שהשומע אינו עיוור צבעים, אם אומר לו, ש"היה לי יום ירוק" יש ודאות גבוהה יותר שנבין אחד את השני. מכאן שבשיחה בין בני האדם יש הכרח לחקור את השימוש במושגים גם אם הם נפוצים ונדמה לנו ש"ברור" למה האומר התכוון כשהשמתש במושג מסוים.

 

 הוויה (Being), הינו מוגש חמקמק יותר אבל מהותי ביותר כי הוא המגדיר אותנו, בני האדם, יותר מכול. מהותו הינה מי אנחנו בסיטואציה/באינטרקציה עם אנשים או עם העולם . מי אנחנו מופיעים ביחסים עם הסביבה. דוגמאות של הוויה: אוהב, גמיש, יצירתי, מלא חמלה, מתעניין, רגיש, מכבד וכדומה.

 ההתבוננות בהוויה של אדם וגם התכווננות להוויה מסוימת  היא כלי פורץ דרך מהדרגה העליונה וברוב המקים תשיג תוצאות מדויקות יותר ומהר יותר מעשייה כלשהי.

 

Emotion האימון הסאטי – שיטת Satya

האימון הסאטי כפי שפותח ע"י נטאלי בן דוד והמיוצג ע"י חברת Emotion.
(בקטע זה לשון זכר היא מטעמי נוחות הכותב) 
 
היישום של שלושת המעגלים - שפה, הוויה ומציאות- באימון הסאטי מהווים את העוגן העיקרי לאימון הוויתי ופריצת דרך במי שאנחנו בחיינו.  המאמן הינו צופה וחוקר  קפדן בדרך שבה המתאמן משתמש בשפה בהוויה ובדרך בה מתוארת המציאות.  
האימון האונטולוגי מביא נדבך משמעותי נוסף לאימון האישי – את הבודהיזם הטיבטי ואת תפיסת הניקיון, היושר האישי והאתיקה.
 
מודל האימון הסאטי מבוסס על היותנו יצורים הווייתיים וכי פריצות דרך משמעותיות הן פריצות דרך שהתרחשו בהקשר ההווייתי מתוך רצון לשמור על תודעה ערה, נקייה, ממוקדת ב"יש" ובעלת ערך ותרומה לאנושות כולה דרך האדם הפרטי ומשם למשפחתו, קהילתו והעולם כולו.
מודל האימון הסאטי מתבסס על גדולתם של בני האדם, על גודל הרוח האנושית ועל כך שהנסיבות הן תופעות בנות חלוף וההוויה היא ערך מוחלט. לבני האדם יכולת יוצאת דופן לחולל את המציאות בה הם חיים
מודל האימון האונטולוגי הינו מכבד, חומל, מדויק ומעורר השראה.
 
עקרונות והנחות יסוד באימון הסאטי
  • באימון הסאטי נצא מתוך הנחת היסוד שחייך הם השתקפות של התודעה שלך  וכל מה שקורה במרחב שלך – שלך.

  במילים אחרות: כל מה שיעלה בשיחות נתבונן דרך מי המתאמן בהתייחסות לחייו? 

   מתוך ההנחה שמי שהוא בהווייתו קובע את התוצאות.

   WELL BEING – רווחה אישית, הינה מפתח לצמיחה אישית ופריצות דרך.

כמאמן אונטולוגי אתעניין בתזונה של המתאמן, בפעילות הגופנית שלו, הרגלי השינה שלו, כיצד הוא מנהל את הכסף שלו וכיצד הוא מבלה בשעות הפנאי שלו.
הייחודיות של האימון האונטולוגי היא שילוב של תוצאות עם נינוחות, מתוך הקשבה לרווחה האישית.
זהו אימון הוליסטי שמתבונן על כל תחומי החיים.
  • באימון הסאטי אין הבחנה בין אימון אישי לאימון עסקי. כמאמן  אני מחויב לכך שחייו של המתאמן  יהיו מאוזנים, שלווים ונינוחים בכל הרמות כך שיהיה אדם המפיק תוצאות יוצאות דופן, בתחום העסקי ובתחום האישי.
  • כמאמן  תמיד אקשיב למתאמן כגדול ותמיד אהיה בצד שלו ועבורו.
המטרה של המאמן הסאטי היא לשמור על המתאמן שיפעל 100% מהזמן על פי הערכים שלו, מתוך ניקיון אישי ותקשורת של WIN& WIN עם הסביבה שלו בחיים האישיים והמקצועיים כאחד.
  • באימון הסאטי אנו עובדים על ההוויה (being) ולא על פעולה (doing). אנו נסתכל, נחקור ונתבונן על איך המתאמן חושב/ פועל ועל מי הוא כאדם בסיטואציה. נבחן את המציאות שלו דרך הערכים שלו ומי הוא כאדם ולא דרך מה הוא הולך לעשות או מה הפיתרון.
  • נתבונן האם המתאמן ער למי שהוא. התפקיד שלי כמאמן  הוא להעיר את המתאמן. 

איך מתבצע אימון אישי

שינוי קריירה באמצע החיים ערוץ 2 הופעתי במגזין בערוץ 2 מאמרים חדשים בנושא הווייה  ראו המלצות , מאמרים.  חלומות מתגשמים  איך הופכים חלום למציאות...  רוצים לדעת איך נשמע אימון במציאות? לחצו עלי.... פורום מאמנים הפורום סגור לרגל החגים.. ברכות ברכות לשפע, אור והצלחה. התקשר עכשיו > 052-4033850